Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

Základné údaje o obci

Samosprávny kraj: Žilinský
Okres: Martin
Región: Turiec
IČO: 
Počet obyvateľov: 453 /31.12.2015/
Rozloha: 2957 ha
Poloha: Lúčanská časť Malej Fatry, cca 9 km na západ od Kláštora pod Znievom. Cez obec tečie vodný tok Vríca. V katastri sa nachádza 30 m vysoký Kľacký vodopád. Obec obkolesujú vrchy Dutá skala, Skalky (Olespak), Vrícke sedlo, Ostrá skala, Kľak, Reváň, Bukovec, Holice.
Nadmorská výška: 592 m (stred obce) - 1351 m (v chotári)
Geologická skladba: dolomity, vápence
Flóra, fauna: Pôda chotára je dosť chudobná. Skladá sa väčšinou z vápencového piesku, premiešaného s ornicou.  Oblasť obce Vrícka je zaradená do pasienkarskej oblasti. Prevládajú bukové a jedľobukové lesy s prímesou smreka. Na holiach nad dedinou rastie kvalitná horská tráva. Na lúkach a v lesoch sa nachádzajú i liečivé byliny, ako napr. Orlíček, Šalvia, Cyntária, Trezalka, Repík, Slez, Konvalinka , Horec a podobne. V lesoch chotára sa nachádzajú zajace, srny a srnce, jelene a jelenice, líšky, kuny,  diviaky a v poslednej dobe medvede a rysy.
Doprava: Prístupnosť autom z Kláštora pod Znievom alebo od Prievidze, či Rajca cez Kľačno a Vrícke sedlo. Autobus do obce chodí na trasách Martin - Kláštor pod Znievom - Vrícko a Turčianske Teplice - Kláštor pod Znievom - Vrícko. Najbližšie železničné spojenie je v Kláštore pod Znievom.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka